Pękające pięty – przykra dolegliwość stóp

Piękne i zadbane stopy są efektem ich odpowiedniej i regularnej pielęgnacji przez cały rok. Niestety wielu z Nas o wyglądzie swoich stóp przypomina sobie latem, gdy zakłada odsłonięte obuwie. Nieestetycznie wyglądający, szorstki naskórek, niezdrowy stan płytki paznokcia, a nawet, groźne dla stóp, zmiany chorobowe to wynik długiego zaniedbywania tej części ciała. W poniższym artykule zostanie poruszony temat „pękających pięt” – nieprzyjemnej dolegliwości zagrażającej zdrowiu i dobrej kondycji stóp.

Co jest przyczyną pękania skóry na piętach?

Pękające pięty można zauważyć gołym okiem. To widoczne szczeliny w obrębie pięty, które w zaawansowanym stadium choroby, mogą nawet krwawić i ropieć, otwierając w ten sposób drogę groźnym bakteriom i zarazkom. Wspomniane wyżej „szczeliny” mogą powstawać na wskutek noszenia źle dobranego obuwia, otyłości (zwiększony nacisk na piętę) lub diety ubogiej w witaminy i składniki mineralne, które odgrywają ogromną rolę w procesie elastyczności skóry. Najczęstszą jednak przyczyną powstawania problemu z pękającymi piętami jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry stóp lub jej całkowity brak.

Jakie są metody leczenia popękanej skóry pięt?

Pęknięć na piętach nie wolno lekceważyć. Uwagę tą, szczególnie powinni wziąć sobie do serca osoby chorujące na cukrzycę, u których występuje zwiększone ryzyko powstawania trudno gojących się owrzodzeń i ran – tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Gdy zauważymy niepokojące zmiany w obrębie pięt (np. ból, zaczerwienienie, wysięk krwi lub/i ropy) najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza specjalizującego się w dziedzinie leczenia schorzeń stóp – podologa, który zaleci odpowiednie postępowanie lecznicze (np. wdrożenie antybiotykoterapii w razie zakażenia bakteriami).

W przypadku, gdy pękające pięty nie dają ostrych objawów, a jedynie stanowią nieestetyczny defekt skórny, można spróbować pozbyć się problemu na własną rękę. W jaki sposób?

Na szczególną uwagę zasługują preparaty dedykowane problemowi pękających pięt (np. Gehwol Schrunden Maść na spękane stopy), które nie tylko, przynoszą natychmiastową ulgę przy drobnych pęknięciach pięt, ale również odpowiednio je nawilżają, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia.

Kluczową sprawą w walce z „pękającymi piętami” jest pozbycie się twardego naskórka ze skóry pięt. Opcji usunięcia zrogowaceń ze skóry pięt jest kilka:

  • Złuszczenie naskórka za pomocą pumeksu, tarki lub specjalnego pilnika. Zabieg taki można bez problemu wykonać samemu w domu, wystarczy namoczyć stopy i ostrożnie usunąć twardą skórę na piętach;
  • Zastosowanie specjalnych skarpet złuszczających, które „rozprawią” się z zrogowaceniem w kilkanaście minut. Warto jednak pamiętać, iż produkt ten nie jest polecany niektórym osobom np. diabetykom;
  • Poddanie się zabiegowi pedicure wykonanemu w profesjonalnym salonie kosmetycznym, który obejmuje m.in. złuszczenie naskórka przy użyciu frezarki;
  • Codzienne stosowanie kremów do stóp wykazujących właściwości złuszczające.

Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń w łatwy i szybki sposób osiągniesz gładkość i elastyczność skóry stóp.

W myśl starego powiedzenia „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, jeśli nie chcesz, by pękające pięty stały się Twoją bolączką to:

  • Poświęć kilka minut dziennie na pielęgnację stóp;
  • Noś wygodne obuwie;

Zdrowo się odżywiaj.